Romania 100

România 100: trecut,
prezent si viitor

Cunoscând importanţa culturii si in special a folclorului şi, iubind mult muzica şi dansul popular, am considerat ca o datorie de suflet pentru elevii noştri şi părinţii acestora, transmiterea fondului de valori romanesc, ştiut fiind faptul că un popor care nu păstrează şi nu-şi cultivă cultura si traditiile îşi va pierde identitatea.

Ne vom aminti că suntem români prin ceea ce avem mai de preţ, prin tradiţiile care, preluate de copii cu talent şi ingenuitate, trebuie redate vieţii pentru a dura în timp. Dacă reuşesc să vieţuiască e doar rodul muncii patimaşe a unor oameni ce sfinţesc locurile unde trăiesc şi muncesc.

Obiceiurile, datinile şi tradiţiile populare au venit din veac, cele mai multe transmise prin viu grai, din generaţie în generaţie.

De aceea, frumuseţea lor trebuie cunoscută, simţită, preţuită şi de generatiile noastre de elevi, iar această sarcină revine într-o mare măsură, şcolii şi dascălilor. Sufletul copilului aşteaptă să fie modelat, iar cei implicaţi în educaţie au obligaţia de a transmite moştenirea pe care ne-au lăsat-o înaintaşii.

Dorim să învăţăm elevii să aprecieze frumuseţea portului popular, a dansului şi cântecului românesc, a sărbătorilor și obiceiurilor atât de mult apreciate în ţară cât şi în afara ei. De aceea am considerat oportun acest proiect educaţional în vederea evidenţierii valorilor, tradiţiilor şi obiceiurilor româneşti, prin care cultivăm de la cea mai fragedă vârstă sentimentul de apartenenţă, de iubire şi dragoste pentru rădăcinile şi valorile poporului român.

Scopul proiectului este așadar promovarea valorilor tradiționale românești la nivelul unității noastre școlare și a partenerilor implicaţi prin atragerea efectivă a copiilor în organizarea și desfășurarea activităţilor extracurriculare.

PARTENERI:

1. Primaria Draguseni